Pola Nadziei

POLA NADZIEI to program stworzony przez Fundację Marie Curie Cancer Care z Edynburga w Wielkiej Brytanii, pomagającą nieuleczalnie chorym na raka. Jego celem jest propagowanie idei opieki hospicyjnej w społeczeństwie oraz pozyskanie środków na potrzeby hospicjów.
Już w czasach starożytnych żonkil był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie, a dzisiaj żonkil jest symbolem nadziei w walce z chorobą nowotworową. W tradycji chrześcijańskiej żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia symbolizując kruchość i ulotność życia.

Pod tą wzruszającą nazwą działa program stworzony 57 lat temu, pomagający chorym na raka. Akcja ta przypominać ma nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Co roku – w okolicy 4 października (Międzynarodowy Dzień Opieki Hospicyjnej), tysiące ludzi na całym świecie sadzi żonkile: przed szkołami, szpitalami, urzędami w parkach i na skwerkach. Jest to symboliczny akt solidarności z umierającymi na tę straszną chorobę. Wiosną, kiedy żonkile kwitną, odbywa się szeroko zakrojona akcja której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów, oraz propagowanie idei opieki Hospicyjnej w społeczeństwie. Ofiarodawcy otrzymują za swoje „serce”- kwiat żonkila lub jego symbol.


GDYŃSKIE POLA NADZIEI 2019


GDYŃSKIE POLA NADZIEI 2018



GDYŃSKIE POLA NADZIEI 2016

W niedzielę 24 kwietnia 2016 r. Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni zaprasza na gdyńskie Pola Nadziei na Pomorzu.
W programie :
– o godz. 11.30 – parada żonkilowa z udziałem Orkiestry Promenadowej Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni. Przejdzie od Skweru Arki Gdynia, Bulwarem Nadmorskim do Centrum Kultury i Rozrywki Gdynia Waterfront przy ul. Waszyngtona,
– w godz.11.30-15.00 – Centrum Waterfront – festyn rodzinny, koncerty: Kamilo – disco polo, Alexa – skrzypce elektryczne, Koleczkowianie, ColoRed, Anna Brzeska, MDK i inni, ponadto: Food truck Atelier Smaku Joli Słomy
i Mirka Trymbulaka, ścianka wspinaczkowa, zamki dmuchane, wóz strażacki, jarmark smaków i zapachów, kącik plastyczny dla dzieci, ambulans do poboru krwi i dzień dawcy szpiku,
– w godz. 10.30-12.00 odbędzie się I Bieg Nadziei, ze startem na Molo w Sopocie i metą w Gdyni na Skwerze Kościuszki.



GDYŃSKIE POLA NADZIEI 2015

26 kwietnia Paradą żonkilową rozpoczęły się obchody Pól Nadziei w Gdyni.  Od 12.00 do 15.00 zorganizowano Festyn Rodzinny, pełen niespodzianek artystycznych oraz ciekawych propozycji dla najmłodszych. Natomiasta w Centrum Waterfront  wystąpiły m.in. zespoły: „Gasp”, „Dry”, „Zespół z Ameryki”, studio wokalne „Joko” oraz zespół „Farba”.



GDYŃSKIE POLA NADZIEI 2014

6 kwietnia odbył się w Gdyni final Pól Nadziei.

Gdyński finał Pól Nadziei rozpoczęła Parada Żonkilowa z udziałem Orkiestry Promenadowej Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni która przeszła od Skweru Arki Gdynia, Bulwarem nadmorskim do Contrast Cafe.

Na plaży przy Contrast Cafe na uczestników czekał festyn rodzinny – zabawy rekreacyjno-sportowe oraz gry. Można było także wziąć udział w treningu prowadzonym przez XTrainer, CROW oraz KB&CF i kibicować młodym zawodnikom ze Stowarzyszenia Inicjatyw Arki Gdynia. Nie zabrakło również muzyki. Wystapił „Timur i jego drużyna”, Kinga Zdybel – finalistka programu „Mam talent” oraz artyści z Młodzieżowego Domu Kultury.

Imprezie towarzyszyła akcja Europejskiej Fundacji KrewAtywni „Dzień dawcy szpiku” oraz ambulans do poboru krwi i pokaz ratownictwa medycznego.



GDYŃSKIE POLA NADZIEI 2013



GDYŃSKIE POLA NADZIEI 2012

3.X.2011 – Po charytatywnym koncercie Grzegorza Turnaua, o którym więcej tutaj, sadząc żonkile rozpoczęliśmy edycję Gdyńskich Pól Nadziei 2012. Na wychodzących z koncertu w Teatrze Miejskim czekali nasi wolontariusze z koszami pełnymi żonkilowych cebulek. Jednym z pierwszych, który posadził cebulkę kwiatu symbolizującego nadzieję był Prezydent Gdyni, pan Wojciech Szczurek, od lat patronujący Gdyńskim Polom Nadziei. Przyłączył się do nas również Grzegorz Turnau. Żonkile sadziliśmy w donicach-łódkach, które już wiosną ustawione przy ulicy Świętojańskiej będą cieszyć oczy pięknymi kwiatami. Nasi wolontariusze poza koszami z cebulkami żonkili mieli również Kalendarz Gdyńskiego Hospicjum 2012. Datki za ten kalendarz w całości przeznaczone są na pomoc naszym podopiecznym oraz na budowę pierwszego na Pomorzu stacjonarnego hospicjum dla dzieci.


GDYŃSKIE POLA NADZIEI 2011

17.X.2010 – Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni rozpoczęło nową edycję Pól Nadziei 2011, której patronuje Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek. Na Placu Grunwaldzkim przy muszli koncertowej w Gdyni sadziliśmy cebulki żonkili. Pomimo chłodnej, choć słonecznej pogody dla przybyłych wystąpił dziecięcy zespół „Dębogórskie Kwiatki” z Dębogórza. Wspaniałe dzieci zaprezentowały swój wokalno-taneczny program, a chętni mogli posadzić zakupione u wolontariuszy cebulki na żonkilowym polu. Na wiosnę z posadzonych cebulek wyrosną przepiękne żonkile, symbol nadziei ludzi nieuleczalnie chorych.

22 V 2011 – festynem rodzinnym zakończyliśmy tegoroczną edycję „Pól Nadziei”. Spotkaliśmy się pod Centrum Gemini w Gdyni. W programie festynu mogliśmy zobaczyć: koncerty muzyczne (gościliśmy zespoły „Double Trouble” i „Smile” z Kielna, „Blackout” z Gdyni oraz dzieci i młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni; jarmark „smaków i zapachów” (bochny świeżego chleba, swojski smalec, ogórki i słodkości: drożdżówka i inne), w którym Koło Gospodyń Wiejskich z Leśna oraz Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich z Gdyni prezentowało i sprzedawało swoje wyroby. Stoisko loterii fantowej, w której każdy los wygrywał, przeżyło oblężenie! W trakcie trwania festynu gościliśmy Pana Prezydenta Wojciecha Szczurka. Podczas swojego wystąpienia powiedział wiele ciepłych słów o Hospicjum im. św. Wawrzyńca. Wręczył dyplomy i upominki młodzieży, która została wyróżniona w konkursie na plakat „Pól Nadziei”. Pan Prezydent uczestniczył również w losowaniu nagrody głównej loterii: rocznego kursu języka angielskiego ufundowanej przez Szkołę Językową „Ambit”. Wśród sprzedanych losów wylosowane zostały również 4 rejsy jachtem po Zatoce ufundowane przez Jacht Klub Morski „Gryf”. Podczas trwania Festynu Rodzinnego można było odbyć podróż piętrowym „Żonkilowym Autobusem”, w którym opłatę za przejazd stanowił datek do puszki na rzecz gdyńskiego Hospicjum im. św. Wawrzyńca.


GDYŃSKIE POLA NADZIEI 2010

2-3.VI.2010 – w ramach zakończenia Pól Nadziei wystawiony został spektakl autorstwa Karola Wojtyły „Brat Naszego Boga” w adaptacji i reżyserii Artura Dziurmana. Spektakl przygotowało krakowskie stowarzyszenie „Scena Molier” w ramach projektu Pełnosprawny-Niepełnosprawny, angażując obok aktorów osoby niewidome i niedowidzące. Spektakl odbył się 2 czerwca w Centrum Kultury w Małym Kacku oraz 3 czerwca w kościele św. Antoniego Paderewskiego na Wzgórzu Św. Maksymiliana.
V.2010 – Dzieci z siedmiu gdyńskich przedszkoli wzięły udział w konkursie plastycznym na najpiękniejszy żonkilowy sztandar. Wszystkie prace grupowe otrzymały wyróżnienie, prace indywidualne zaś uhonorowaliśmy specjalnymi nagrodami. Gratulujemy młodym talentu i zapraszamy do obejrzenia prac w naszej galerii.
IV-V.2010 – w ramach Pól Nadziei 2010 nasi wolontariusze prowadzili kwesty na rzecz hospicjum przy gdyńskich kościołach, supermarketach i wybranych stacjach benzynowych. Każdego dobroczyńcę wynagrodziliśmy żonkilową broszką.
11.IV.2010 – Uroczystą mszą św. w kościele Michała Archanioła na Oksywiu zainaugurowano wiosenną edycję imprezy.
10.X 2009 – w ramach cyklu koncertów „Głosy dla Hospicjów” w Teatrze Muzycznym przy Placu Grunwaldzkim wystąpili Dziani i Gwiazdy Cygańskie. Po koncercie na placu przed Teatrem Muzycznym, jak co roku, posadziliśmy cebulki żonkili, inaugurując tym samym jesienną edycję Pól Nadziei 2010.


GDYŃSKIE POLA NADZIEI 2009

5.X.2008 – jesienna edycja sadzenia cebulek żonkili na skwerze przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Sadzenie cebulek żonkili w gdyńskich przedszkolnych ogródkach w ramach akcji „Przedszkolaki dla hospicjum”.
29.III.2009 – uroczysta msza św. w kościele NMP w Gdyni inaugurująca wiosenną edycję Pól Nadziei. W tym dniu wolontariusze na ulicach miasta rozdawali naszym ofiarodawcom żonkilowe broszki
28.IV.2009 – Koncert charytatywny z cyklu „Świat operetki i musicalu” w wykonaniu Grażyny Brodzińskiej i Jacka Wójcickiego.
24.V.2009 – Festyn rodzinny na Skwerze Kościuszki przy centrum rozrywki Gemini. Wystąpiły liczne zespoły muzyczne . Odbyły się pokazy tańca nowoczesnego. Tradycyjnie loteria fantowa i żonkilowy autobus, który przywoził mieszkańców na festyn. Nagrodzono wyróżnione prace plastyczne i literackie dzieci, które wzięły udział w konkursach skierowanych do gdyńskich szkół i przedszkoli „Żonkil dla chorego” i „Mój wiersz dla chorego”.
10.VI.2009 – koncert charytatywny na rzecz naszych podopiecznych w wykonaniu angielskiego chóru „KIDDERMINSTER MALE CHOIR”, który odbył się w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli
18.VI 2009 – grill hospicyjny pod świerkami plebańskimi parafii Św. Michała Archanioła na Oksywiu dla wolontariuszy i pracowników kończący tegoroczną edycję Pól Nadziei.


GDYŃSKIE POLA NADZIEI 2008

6.X.2007 r. – jesienna edycja sadzenia cebulek żonkili na skwerze przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.
30.III.2008 r. o godz. 12 uroczystą mszą św. w kościele NMP Królowej Polski rozpoczęły się „Gdyńskie Pola Nadziei” ,tradycyjnie już pod patronatem Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.
23.IV.2008 r. ramach „Pól Nadziei” w Hotelu Nadmorskim w Gdyni odbył się koncert charytatywny „Świat operetki i musicalu”. Wystąpiła wybitna , pełna uroku i wdzięku artystka Grażyna Brodzińska.
18.V.2008 r. na placu przed Centrum Rozrywki Gemini odbył się Festyn Rodzinny kończący akcję Gdyńskie Pola Nadziei 2008.
Rozpoczął się on paradą Orkiestry Marynarki Wojennej RP na Skwerze Kościuszki. Wystąpiło wiele zespołów muzycznych. Można było posłuchać dźwięków muzyki irlandzkiej, szkockiej i folkowej. Atrakcją był znany i lubiany zespół „ZAYAZD”.
Uczniowie V LO rozprowadzali autorskie tomiki poezji i własnoręcznie wykonaną biżuterię.
Słuchacze Wydziału: ratownik medyczny Wojewódzkiego Zespołu Szkół Policealnych w Gdyni oferowali mieszkańcom kontrolę RR oraz poziomu cukru we krwi. Tradycyjnie już dużą atrakcją cieszyła się loteria fantowa , w której wszystkie losy wygrywały. Smakowite „kąski” serwowały Panie z Koła Gospodyń LEŚNO.
Wiele radości dostarczyły dzieciom psy z Fundacji DOGTOR.
Ogłoszone zostały wyniki konkursów skierowanych do dzieci i młodzieży z gdyńskich szkół. Przyznano nagrody i wyróżnienia.
Podczas festynu nasi wolontariusze kwestowali na rzecz naszego Hospicjum. Składamy serdeczne podziękowanie wszystkim ofiarodawcom.


POLA NADZIEI 2007

Tegoroczne Pola Nadziei rozpoczęły się uroczystym sadzeniem cebulek żonkili. Sadziliśmy je 14-go października 2006 r. przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. W sadzeniu brał udział Pan Prezydent Wojciech Szczurek, przedstawiciele władz miasta, pracownicy Hospicjum oraz wolontariusze. Uroczystość uświetnił występ zespołu „Dębogórskie Kwiatki” ze Szkoły Podstawowej z Dębogórza. Dzieci pokazały tańce kaszubskie oraz śpiewały kaszubskie piosenki.

Dodatkowo skierowaliśmy do dzieci i młodzieży szkolnej zaproszenie do udziału w dwóch konkursach:

  1. Konkurs plastyczny: „Żonkil – symbol nadziei chorych”,
  2. Konkurs literacki: „Już 20 lat Gdyńskie Hospicjum pomaga chorym”

Program Pól Nadziei 2007 w Gdyni:

  • 18.03.07 – godz. 12.00 – Msza św. inaugurująca Pola Nadziei w Kościele p/w N.M.P. Królowej Polski przy ul. Świętojańskiej
  • 27.04.07 – godz. 19.00 – Koncert w wykonaniu ELENI w Hotelu Nadmorskim przy ul. Ejsmonda 2
  • 20.05.07 – Festyn Rodzinny na placu przed GEMINI

W ramach festynu będą miały miejsce:

– Występy zespołów
– Rozstrzygnięcie konkursów szkolnych


POLA NADZIEI 2006

Tegoroczne rozpoczęcie Pól Nadziei odbyło się w przeddzień światowego koncertu Głosy dla Hospicjum.
W dniu 6-go października posadziliśmy 1000 żonkili na Skwerze Kościuszki przy płycie upamiętniającej pobyt Ojca Świętego w Gdyni w 1987 roku.
Sadziliśmy też cebulki żonkili w hospicyjnym ogródku.
Skierowaliśmy do dzieci i młodzieży szkolnej zaproszenie do udziału w dwóch konkursach:

  1. „Żonkilowa piosenka” – konkurs poetycko – muzyczny
  2. najciekawsza akcja charytatywna przeprowadzona w swojej szkole na rzecz Hospicjum

Odbył się on w następujących kategoriach wiekowych:
– szkoły podstawowe
– szkoły gimnazjalne

Program Pól Nadziei 2006 w Gdyni:
– 02.04.06 – godz. 12.00 – Msza św. inaugurująca Pola Nadziei w Kościele p/w N.M.P. Królowej Polski przy ul. Świętojańskiej;
– 14.05.06 – godz. 17.00 – Koncert w wykonaniu Michała Bajora w Hotelu Nadmorskim przy ul. Ejsmonda;
– 20-21.05.06 – Festyn w Centrum Handlowym BATORY

W ramach festynu miały miejsce:

  1. Kwesty wolontariuszy wraz z Prezydentem Miasta Gdyni Panem Wojciechem Szczurkiem
  2. Szczudlarze rozdający słodycze i balony w zamian za datki na rzecz hospicjum
  3. Zabawy i konkursy dla dzieci
  4. Loteria fantowa

– 21.05.06 – Festyn Rodzinny na placu przed GEMINI
W ramach festynu miały miejsce:

  1. Występy zespołów: Zespół Klubu Marynarki Wojennej RIWIERA, Music Group „Czar-Dasz”, Constans Music, Zespół wokalno – instrumentalny z X LO Bumerang, Grupa teatralna z X LO Kapciuszczaki, Kapela Gdyńska KAMRACI
  2. Rozstrzygnięcie konkursów szkolnych
  3. Loteria fantowa
  4. Żonkilowy autobus „Pól Nadziei” – poczciwy piętrus, który kursował na trasie Rumia – Centrum Gemini
  5. Pomiar poziomu cukru we krwi oraz pomiar RR
  6. Pokazy ratownictwa
  7. Poczęstunek chlebem ze smalcem przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Leśno


POLA NADZIEI 2005

  • 26.09.2004 rozpoczęliśmy kolejną – czwartą Edycję Pól Nadziei 2005. W tym dniu w Kościele O.O. Franciszkanów na Wzgórzu św. Maksymiliana miała miejsce uroczysta Msza Święta w intencji chorych, wszystkich pracowników, wolontariuszy i przyjaciół Hospicjum. Po Mszy Świętej odbył się koncert w wykonaniu Cappelli Gedanensis,
  • 03.10.2004. gościliśmy w Hospicjum J. E. Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego. Po Mszy Świętej odprawionej przez Księdza Arcybiskupa zaproszeni goście oraz chorzy sadzili cebulki żonkili wokół Hospicjum. Równocześnie zaprosiliśmy gdyńskie przedszkola do udziału w konkurskie na najładniejszy ogródek żonkilowy. Dzieci posadziły żonkile w swym najbliższym otoczeniu,

Program Pól Nadziei 2005 w Gdyni

  • 03.04.05 – godz. 12.00 – Msza św. inaugurująca Pola Nadziei w Kościele p/w N.M.P. Królowej Polski przy ul. Świętojańskiej, podczas której odbył się koncert charytatywny Gdyńskiego Zespołu Muzyki Dawnej;
  • 14.04.05 – godz. 18.00 – Koncert w wykonaniu Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza w Hotelu Nadmorskim przy ul. Ejsmonda;
  • 15.05.05 – godz. 15.00-20.00 – Festyn Rodzinny na placu przed Gemini
    W ramach festynu miały miejsce:
    1. Występy zespołów estradowych:
  • Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej
  • Zespół Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”
  • Chór Akademii Morskiej w Gdyni
  • Zespół folklorystyczny „Bazuny”
  • Pan Leszek Bolibok ze swoim zespołem
  • Pan Janusz Piotrowski ze swoim zespołem
  • The Salsa Kings – w pokazach salsy
  • Centrum Tańca Szczepan – w pokazach tańca towarzyskiego oraz układów tanecznych
  • Zespół Taneczny GOSiR Team – w tańcu nowoczesnym

2. Rozstrzygnięcie konkursów szkolnych i przedszkolnych na „żonkilowy ogródek”
3. Loteria fantowa
4. Żonkilowy autobus „Pól Nadziei” – poczciwy piętrus, który kursował na trasie Rumia – Centrum Gemini
5. Pomiar poziomu cukru we krwi oraz pomiar RR wykonany przez słuchaczy wydziału Ratownik Medyczny z Zespołu Szkół Medycznych w Gdyni



POLA NADZIEI 2004

Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca zorganizowało już trzecią akcję Pól Nadziei, która odbyła się w Gdyni w dniach 21.03-16.05.2004 r.

Program tegorocznej akcji przewidział:

  • 21.03.2004 – Kościół pw NMP Królowej Polski, Gdynia, ul. Świętojańska – Msza św. inaugurująca gdyńskie Pola Nadziei 2004,
  • 16.04.2004 – Hotel Nadmorski, Gdynia, ul. Ejsmonda – koncert charytatywny Hanny Banaszak,
  • 29.04.2004 – Teatr Miejski, Gdynia, ul. Bema – koncert charytatywny z udziałem Haliny Frąckowiak, Andrzeja Rybińskiego, Zbigniewa Wodeckiego,
  • IV-V.2004 – Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne – konkurs literacki – „żonkil symbolem nadziei”,
  • IV-V.2004 – Szkoły podstawowe – konkurs kostiumowy- „postacie bajkowe w paradzie nadziei”,
  • 16.05.2004 – Gdynia, plac przy Gemini – festyn rodzinny. W programie wystąpiły:
    – Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „DĘBOGÓRSKIE KWIATKI”,
    – Zespół Estradowy „KAMRACI”,
    – Zespół „MODRAKI”,
    – „WOLNA KOMPANIA PIECHOTY LEKKIEJ”,
    – Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Gdynia,
    – Zespół Taneczny GOSiR,
    – Zespół Tańca Nowoczesnego „MEVILLE”,
    – Zespół Tańca Celtyckiego „ANIMUS SALTANDI”,
    – Zespół Klubu Marynarki Wojennej „RIVIERA”,
    – Orkiestra „PSTRONG”,
    – Zespół „GDYNIA”.
  • III-V.2004 – Kwesty w gdyńskich marketach przeprowadzone przez wolontariuszy Hospicjum