30 – lat istnienia naszego hospicjum

Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni ustanowił ks. biskup Marian Przykucki Ordynariusz Chełmiński dekretem z dnia 29 stycznia 1987 roku.

„Biorąc pod uwagę potrzeby chorych miasta Gdyni, jak również zaangażowanie ludzi, którzy chcą im służyć, ustanawia Hospicjum Św. Wawrzyńca w Gdyni. Jest wiele racji, dla których większość ludzi, jeśli ma prawo wyboru, wybiera umieranie w domu. Jest też wielu, którzy stoją wobec takiej konieczności. Rodzina jeśli nawet jest gotowa uczynić wszystko dla chorego, to nie zawsze może sprostać zadaniom.

W domach przy braku dostatecznej opieki lekarsko pielęgniarskiej Społecznej Służby Zdrowia pomocą dla chorego i jego rodziny staje się w tym momencie działanie zespołu hospicyjnego, którego zadaniem jest towarzyszenie choremu i jego rodzinie w trudnej drodze cierpienia, jaką wspólnie przechodzą.”historia, pomoc,