Hospicjum im. Św. Wawrzyńca w Gdyni

Troszczymy się o nieuleczalnie chorych od 1987 roku. W pierwszych latach naszej działalności naszymi pacjentami były głównie osoby z chorobami nowotworowymi w ich domach w ramach hospicjum domowego. Od 2001 roku przyjmujemy również podopiecznych w hospicjum stacjonarnym dla dorosłych w Gdyni Oksywiu. Od początku naszej pracy w hospicjum domowym i stacjonarnym pomogliśmy tysiącom chorych i ich bliskim… Od 2014 roku opiekujemy się także małymi pacjentami w hospicjum stacjonarnym dla dzieci Bursztynowa Przystań. Choć hospicjum jest placówką medyczną, robimy wszystko, aby nasi podopieczni czuli się tu jak w drugim domu. Domu pełnym ciepła, życzliwych uśmiechów, domowych zapachów i kolorów. Bliscy chorych mogą im towarzyszyć przez cały czas, w hospicjum nie ma godzin odwiedzin. Do dyspozycji naszych podopiecznych i ich bliskich są świetlice, w których można się poczuć jak w domowym salonie czy biblioteka. W hospicjum dla dzieci Bursztynowa Przystań na małych pacjentów czekają pokoje zabaw, sala światłoterapii, wodny świat z mini basenem i urządzeniami do hydroterapii. Jest też sala kinowa z prawdziwą… maszyną do popcornu.

Dzięki pełnej poświęcenia pracy lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów  oraz licznemu gronu wolontariuszy różnych profesji, możemy nieść pomoc i otaczać opieką chorych i ich rodziny w najtrudniejszych chwilach. Nasze wysiłki służą temu aby nasi podopieczni w jak najmniejszym stopniu odczuwali ciężar choroby, aby czuli wokół siebie przyjazną, domową atmosferę. Również rodziny i bliscy chorych mogą liczyć na pomoc. Poza stacjonarnymi hospicjami dla dorosłych i dla dzieci działają również hospicja domowe.

W prowadzonych przez nas hospicjach stacjonarnych dla dzieci i dorosłych oraz domowych dla dzieci i dorosłych pod opieką przebywa obecnie 200 pacjentów.

Wszystkie nasze działania nie byłyby możliwe, gdyby nie wsparcie ludzi o otwartych sercach. Opieka nad nieuleczalnie chorymi wymaga nie tylko właściwego, profesjonalnego podejścia medycznego. To również konieczność stosowania specjalistycznego sprzętu medycznego, terapeutycznego, leków, środków pielęgnacyjnych. Dlatego tak ważna dla naszej działalności jest pomoc w postaci darowizn rzeczowych i finansowych – na przykład odpis 1% podatku dochodowego. Prosimy zatem wszystkich, którym bliski jest los nieuleczalnie chorych, o wspieranie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni, a za każdą pomoc z całego serca dziękujemy!